Woman documents shocking grocery prices in Hawaii, from $10 MILK to $9 loaf of BREAD

A woman revealed how already high food prices in Hawaii skyrocketed due to inflation after she spent nearly $300 on one of her shopping trips.

TikTok influencer Kylie Park, who has more than 365,000 followers, went viral after documenting what it’s like to go grocery shopping on the island of O’ahu, where a gallon of milk now costs almost $10.

Food has always been expensive in Hawaii because most of it is imported from the mainland, but she says the price of some everyday items has doubled in the last year.

TikTok influencer Kylie Park, who has more than 365,000 followers, went viral after documenting what it's like to go grocery shopping in Hawaii.

TikTok influencer Kylie Park, who has more than 365,000 followers, went viral after documenting what it’s like to go grocery shopping in Hawaii.

A loaf of sweet bread at a grocery store on the island of O'ahu costs $8.49.

A loaf of sweet bread at a grocery store on the island of O’ahu costs $8.49. “This used to be like $4 before,” she noted.

“I’m going to show you how expensive groceries are in Hawaii,” she said before taking a loaf of sweet bread from the shelf. ‘For this pan dulce, it’s $8.49. This used to be like $4 back in the day.

Park continued to pick up items as he walked through the store. Next up was a six-ounce container of organic blueberries for $6.49.

He then noted that a 52-ounce bottle of Hidden Valley Ranch salad dressing was priced at $15.59. The 36-ounce bottle wasn’t much cheaper at $11.49.

Compared to mainland prices, the same-size bottles are trading at $10.00 and $5.98, respectively, on Walmart’s website.

Food has always been expensive in Hawaii because most of it is imported from the mainland, but he noted that the cost is even higher due to inflation.

Food has always been expensive in Hawaii because most of it is imported from the mainland, but he noted that the cost is even higher due to inflation.

A 52-ounce bottle of Hidden Valley Ranch Salad Dressing was priced at $15.59.  The 36-ounce bottle wasn't much cheaper at $11.49

A 52-ounce bottle of Hidden Valley Ranch Salad Dressing was priced at $15.59.  The 36-ounce bottle wasn't much cheaper at $11.49

A 52-ounce bottle of Hidden Valley Ranch Salad Dressing was priced at $15.59. The 36-ounce bottle wasn’t much cheaper at $11.49

A 12-pack of Stonyfield Organic Kids' Strawberry Yogurt Smoothies retails for $8.49

A 12-pack of Stonyfield Organic Kids’ Strawberry Yogurt Smoothies retails for $8.49

‘So here’s the most expensive item,’ he said as he picked up a gallon of milk, which sold for $9.49.

A 12-pack of Stonyfield Organic Kids’ Strawberry Yogurt Smoothies retailed for $8.49, but that was nothing compared to the cost of the kids’ cereal.

An 11.5-ounce box of Cocoa Pebbles Crunch’d cereal was priced at $7.99, while a 19.5-ounce box of Fruity Pebbles was selling for $8.99, or $7.99 for shoppers. with membership cards.

A 12-pack of Annie’s Organic Chewy Granola Bars is $12.99 for non-members and $8.99 for members. A bottle of Simply Orange juice was also on sale for $6.99, just $0.50 less than its original price of $7.49.

“So here’s the most expensive item,” he said as he picked up a gallon of milk, which was selling for $9.49.

An 11.5-ounce box of Cocoa Pebbles Crunch'd cereal was priced at $7.99, while a 19.5-ounce box of Fruity Pebbles was selling for $8.99, or $7.99 for shoppers with membership cards.

An 11.5-ounce box of Cocoa Pebbles Crunch'd cereal was priced at $7.99, while a 19.5-ounce box of Fruity Pebbles was selling for $8.99, or $7.99 for shoppers with membership cards.

An 11.5-ounce box of Cocoa Pebbles Crunch’d cereal was priced at $7.99, while a 19.5-ounce box of Fruity Pebbles was selling for $8.99, or $7.99 for shoppers with membership cards.

A dozen eggs sold for $7.89 at the grocery store.

A dozen eggs sold for $7.89 at the grocery store.

Without membership, a bag of Mission tortillas was $7.49, a 12-pack of Orville Redenbacher popcorn was $9.99, and a 24-pack of Dasani water was $10.99.

A dozen eggs sold for $7.89, sliced ​​sandwich meat was around $8, and a package of bacon was originally priced at $10.99.

Park revealed at the end of the video that her grocery order cost a total of $297.

“There’s a lot more where that came from,” she wrote in the caption. ‘I know everywhere is expensive now [because] of inflation, but geez.

A bottle of Simply Orange juice was on sale for $6.99, just $0.50 less than its original price of $7.49

A bottle of Simply Orange juice was on sale for $6.99, just $0.50 less than its original price of $7.49

A 24 pack of Dasani water was being sold for $10.99

A 24 pack of Dasani water was being sold for $10.99

Hawaii is the most expensive state to buy groceries, according to recent data from Move.org. The average cost of groceries in Honolulu is $556.76, $200 more than the national average of $355.50.

Park’s video comes at a time when many are reeling from the skyrocketing cost of food in their own areas.

Inflation fell in November, rising at an annual rate of 7.1 percent, but grocery prices remained high. Food prices at home increased 12 percent compared to the same month in 2021, according to the US Bureau of Labor Statistics.

The price of eggs shot up 49.1 percent. Canned fruits and vegetables rose 18.4 percent, while cereals and bakery items rose 16.4 percent. Milk also experienced a significant increase of 14.7 percent.

Without membership, a bag of Mission tortillas is $7.49

Without membership, a bag of Mission tortillas is $7.49

Sliced ​​sandwich meat was around $8, while a pack of bacon was originally $10.99

Sliced ​​sandwich meat was around $8, while a pack of bacon was originally $10.99

Sliced ​​sandwich meat was around $8, while a pack of bacon was originally $10.99

Park revealed at the end of the video that his grocery order cost a total of $297.

Park revealed at the end of the video that his grocery order cost a total of $297.

Park's video has been viewed more than 1.1 million times and many were shocked by the prices.  However, others insisted that his grocery stores on the mainland have similar price points.

Park’s video has been viewed more than 1.1 million times and many were shocked by the prices. However, others insisted that his grocery stores on the mainland have similar price points.

A Moody’s Analytics report showed that families spent an estimated average of $72 more per month on food in December than the previous year.

Yet many companies are also seeing record profits at a time of high inflation, leading to accusations of price gouging by squeezed Americans.

Corporate profits in the non-financial sector hit a record $2.08 trillion in the fiscal third quarter, The Hill reported in late November.

“There are other factors that contribute to inflation that haven’t received enough attention,” subcommittee Chairman Raja Krishnamoorthi (D-Ill.) said at a September hearing of the Oversight and Consumer Policy Subcommittee. House reform.

Inflation in the last month of 2022 slowed to 6.5 percent, the slowest growth since October 2021

Inflation in the last month of 2022 slowed to 6.5 percent, the slowest growth since October 2021

Food prices at home increased 12 percent in November 2022 compared to the same month in 2021, according to the US Bureau of Labor Statistics.

Food prices at home increased 12 percent in November 2022 compared to the same month in 2021, according to the US Bureau of Labor Statistics.

‘One of those factors is extreme price increases; In other words, companies raise prices much more than is necessary to offset higher costs, even when accounting for changes in supply and demand, resulting in the highest profit margins we’ve ever seen. seen in the last 70 years. .’

Park’s video has been viewed more than 1.1 million times and many were shocked by the price of milk and the ranch dress. However, others insisted that his grocery stores on the mainland have similar price points, with the exception of a few items.

“Other than milk everything is the same price here in Michigan,” one person wrote, while another admitted, “The way I gasped at the price of ranch and milk.”

“My stepdaughter lives in Hawaii and it’s always been more expensive there,” another person noted. ‘A lot is all that is flown or transported by ship.’

Source